برای ایجاد عادت جدید به چقدر زمان نیاز داریم؟

برای ایجاد عادت جدید به چقدر زمان نیاز داریم؟

ایجاد عادت جدید کار آسانی نیست و برای انجام این کار اراده ی قوی و محکم کافی نیست، بلکه زمان نیز تعیین کننده است و زمان آن میتواند از یک ثانیه تا چندین سال باشد. سرعت ایجاد عادت مثبت با شدت احساسات تعیین میشود که با آنها تصمیم همراه است تا فعالیت و ایجاد عادتی جدید در راهی آغاز شود.

این مدت زمان به میزان اراده و انگیزه ی شما برای شروع و ادامه دادن عادت جدید بستگی دارد . بسیاری از افراد در مورد عادت جدید خود، فکر می کنند ، در مورد آن صحبت می کنند ولی به مرحله ی شروع  که می رسد، سالها طول میکشد. به طور مثال فردی که سالها  قصد کاهش وزن را دارد ناگهان یک روز پزشک به او می گوید: “اگر وزن خود را کم نکنید و وضعیت بدنی خود را بهبود نبخشید ، خطر مرگ شما را تهدید میکند .”

ناگهان فکر مرگ برای او می تواند آنقدرترسناک باشد که فرد بلافاصله رژیم خود را تغییر دهد و شروع به ورزش کند ، سیگار کشیدن را متوقف کند و به فردی سالم و متناسب تبدیل شود. روانشناسان این امر را با عنوان یک ” تجربه عاطفی مهم  ” میشناسند.

به طور کلی ، شما به 21 روز زمان برای ایجاد و یا ترک یک عادت نیاز دارید. منظور از این کار این است که از عادت های ساده مانند زودتر بلند شدن از خواب ، ورزش روزانه ، گوش دادن به پادکست  در اتومبیل ، رفتن به رختخواب در ساعت معین ، دقیق بودن برای قرار ملاقات ها ، برنامه ریزی روزانه شروع کنیم. هر روز از مهمترین وظایف خود شروع کنید یا قبل از شروع کار دیگری کارهای فعلی خود را به اتمام برسانید.

در ادامه به یک سری از نکات برای ایجاد عادات جدید میپردازیم :

_  به دیگران بگویید که شما یک عادت جدید را ایجاد کرده اید. زمانی که شما احساس میکنید ، دیگران ناظر شما هستند و حواسشان به کارهایی که انجام میدهید است بسیار مصمم تر خواهید بود.

_ عادت جدید خود را تجسم کنید . سعی کنید موقعیتی را تجسم کنید که عادت جدید خود را در آنجا به کار برده اید .

_ قاطع باشید! آنقدر به انجام عادت جدید خود بپردازید که برای شما راحت و آسان شود.

_ به خودتان پاداش دهید! هربار پس از انجام عادت جدید ، به خود پاداش کوچکی بدهید تا با این راه تشویق به انجام دوباره ی آن شوید. این پاداش میتواند دیدن یک فیلم خوب و یا خریدن یک هدیه ی کوچک باشد به طور کلی هر چیزی که میتواند شما را خوشحال کند.  

مقالات مرتبط

پاسخ