وبلاگ

چطور برای یادگیری زبان انگلیسی برنامه ریزی کنیم؟

چطور برای یادگیری زبان انگلیسی برنامه ریزی کنیم؟

سوالی که همیشه از من پرسیده می شود این است که چطور می توانیم برای یادگیری زبان انگلیسی یک برنامه ریزی جامع داشته باشیم، بنابراین تصمیم گرفتم در یک بلاگ کوتاه تمام نکات مهم برای برنامه ریزی یادگیری زبان انگلیسی را برایتان بیان کنم، پس با من همراه باشید.

فراموش نکنید که مهم ترین نکته در یک برنامه ریزی درست، تعیین هدف مشخص است، باید تعیین کنید تا چه زمانی قصد دارید به چه سطحی از زبان انگلیسی برسید. برای اینکار حتما از مشاوره یک استاد مجرب کمک بگیرید!

تعیین هدف

نکات بسیار مهم برای یک برنامه ریزی جامع

1- تعیین هدف (تا چه زمانی تا چه سطحی؟) زبان انگلیسی 6 سطح استاندارد دارد، در صورتی که روزی 2 ساعت مفید با یادگیری زبان درگیر باشید بطور میانگین هر سطح 3 الی 4 ماه زمان می برد.
2- ایجاد تعهد: قول میدهم به خودم که هر روز با زبان انگلیسی درگیر باشم (حداقل به مدت 2 ساعت)، این تعهدی است که هر زبان آموز باید به آن پایبند باشد.
3- یک سالنامه بردارید، هر شب فقط به میزان 30 دقیقه وقت بگذارید و شرح وقایع روزانه، یا یک داستان یا متن کوتاه به انگلیسی یادداشت کنید (اصلا نگران اشتباهات و … نباشید و فقط یادداشت کنید و این کار را ادامه دهید.)
4- هر هفته حداقل یک فیلم به زبان انگلیسی ببینید (اگر بیشتر می توانید، خیلی بهتر خواهد بود.)
5- داستان های کوتاه انگلیسی بخوانید، مثل داستن های Effortless English و لغات و اصطلاحات آن را هر روز مرور کنید (یک روز در هفته وقت بگذارید و داستان های قبلی را هم مرور کنید، همیشه همین کار را انجام دهید.)
6- سعی کنید هر روز (در واقع طی بازه های زمانی منظم) اصطلاح حفظ کنید، موقع حفظ کردن اصطلاح حتما اصطلاح را در جمله بکار ببرید، در جملات مختلف و برای اطمینان از درستی جملات تان، از اساتید خود کمک بگیرید.
7- تکالیف جلسات آنلاین دوره های تتابایت را به بعدا موکول نکنید و در سریعترین زمان ممکن انجام دهید.
8- یک کتاب واقعی انگلیسی با مشورت اساتید انتخاب کنید و شروع کنید به مطالعه کردن (با توجه به سطح خود و تشخیص استاد) و تا وقتی که به اتمام نرساندید دست از مطالعه نکشید.
9- دوره های آموزشی مورد علاقه خود را به زبان انگلیسی پیدا کنید و مباحث دیگر را به زبان انگلیسی آموزش ببینید.
10- با همکلاسی های خود همیشه خود را مقید و مجبور کنید که انگلیسی صحبت کنید و به هیچ عنوان در بازه های زمانی تعیین شده فارسی استفاده نکنید.
11- از دیکشنری انگلیسی به انگلیسی زیاد استفاده کنید، بگذارید این کار یک عادت تبدیل شود.
12- موسیقی انگلیسی گوش کنید.
13- زبان دستگاه های خود (مثل موبایل، لپ تاپ و ..) را به انگلیسی تغییر دهید و انگلیسی زبان پیشفرض تان باشد (فقط بعد از یک هفته کاملا برای کار کردن با دستگاه تان تسلط کافی خواهید داشت پس اگر روز اول و دوم سخت بود، مایوس نشوید)
14- سخنرانی های انگلیسی (با مشورت اساتید) انتخاب کنید، گوش کنید، حفظ کنید و خودتان دوباره آنها را مصرانه اجرا کنید، می توانید این کار را جلوی آینه، قبل از خواب در رختخواب و … انجام دهید.
15- اخبار روزمره را به انگلیسی دنبال کنید.

یادتان باشد که مهم ترین راز یادگیری زبان، مداومت و استمرار است، پس هرگز مایوس نشوید، تمام موارد را با پشتکار ادامه دهید و نتایج شگفت انگیز آن را بعد از چند ماه ببینی

نکته پایانی: اینکه چه ساعتی از روز را به زبان انگلیسی اختصاص دهید کاملا بستگی به شما و عادات شما دارد، ترجیحا سعی کنید از ساعات شب برای استراحت استفاده کنید و سحرخیز باشید، ساعات اولیه صبح بهترین زمان برای یادگیری می باشد، ولی شما با توجه به شناختی که از خود دارید می توانید هر ساعتی از شبانه روز را به این کار اختصاص دهید، فقط باید نکات بالا را مد نظر قرار دهید. خب همین حالا یک کاغذ و قلم بردارید، سعی کنید یک برنامه هفتگی جامع با در نظرگرفتن نکات گفته شده بنویسید. چنانچه از دوره های آموزشی تتابایت استفاده میکنید، می توانید برنامه ریزی خود را با من به اشتراک بگذارید و مشاوره بگیرید.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

1 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید