وبلاگ

هفت نکته ساده برای افزایش خود باوری

افزایش خودباوری

بعضی اوقات به نظر میرسد ، دوست داشتن دیگران ساده تر از دوست داشتن خود است . اما خود پذیری بخش مهمی از توسعه روابط سالم با دیگران است . با کمی صبر و تمرین میتوانید یاد بگیرید که خود را دوست داشته باشید .

بر باورهای منفی درباره ی خود غلبه کنید . بسیاری از افراد برای این کار مشکل دارند.

از کمال گرایی خودداری کنید.. برخی افراد در پذیرش هر چیزی که از حد کمال مورد نظر آنان کم تر است ، دچار مشکل میشوند . اگر احساس میکنید ، فردی کمال گرا هستید و در مورد خودتان احساس خوبی نداشته اید و ناراضی نبودید ، میتوانید سه قدم ساده را بردارید . افکار منفی کنونی خود را رها کرده ، سپس بر کوششی که برای رسیدن به هدفتان نیاز دارید ، تمرکز داشته باشید و در آخر تلاش مداوم خود را به کار بگیرید .

از خود منفیتان دور شوید . تمرکز فقط روی افکار منفی یک عادت بد در زندگی شما میباشد . تمرکز بیش از حد روی رویداد های منفی در زندگی شما باعث میشود این وقایع بی اهمیت ، از اهمیت زیادی برخوردار شوند . اگر مدام در حال شکایت کردن هستید و فکر میکنید هر اتفاقی که قرار است برای شما بیافتد ، قطعا اتفاق بدی خواهد بود ، شواهد لازم را برای خود یادآوری کنید که خلافش را به شما اثبات کند. کم پیش می آید که همه چیز در زندگی شما بد باشد.

خود را سرزنش نکنید . گفتن اینکه من شکست بزرگی خورده ام ، بخاطر شغلی که از دست داده اید ، منصفانه نیست و در عوض به خود میتوانید بگویید که که درست است که من شغل خود را از دست داده ام ، اما میتوانم از این تجربه برای یافتن و حفظ شغل جدید خود استفاده کنم .

هیچ وقت فکر نکنید که بدترین چیز قرار است برای شما اتفاق بیافتد . میتوان براحتی فرض کرد که بدترین نتیجه با هر شرایطی  هم اتفاق می افتد . با این حال، تغییر افکار درونیتان به حقیقت های زندگیتان میتواند به شما کمک کند که از اغراق بدترین فرض های خود جلوگیری کنید.

در مورد خودتان بنویسید .

اگر متوجه شدید که در مورد خودتان در حال نوشتن ویژگی های بد و منفی هستید ، منبع احساستان را شناسایی کنید ، آن افکار را ازبین ببرید و سعی بر تبدیل کردن آنان به افکار مثبت داشته باشید .به طور مثال ممکن است فراموش کنید که ایمیلی مهم را برای کسی بفرستید. در آن زمان ممکن است شروع کنید به فکر کردن اینکه من آدم احمقی هستم و کاری به این مهمی را فراموش کرده ام . به جای این افکار میتوانید به خود بگویید که عیبی ندارد ، اشتباهی انجام داده ام و همه ی انسان ها اشتباه میکنند و باید به دنبال راه حلی برای جلوگیری از مرتکب شدن دوباره ی آن اشتباه باشید مثلا جایی یادداشت کنید .

با خودتان همان طوری رفتار کنید که با بهترین دوستتان رفتار می کنید. شما برای دوستان و افراد نزدیک خود ارزش قائل هستید . خب بهتر است در اینجا از خود سوالی بپرسید ، چه کسی از شما به خودتان نزدیک تر است؟ با خود ، همان رفتار های عاقلانه و محترمی که با دیگران دارید را داشته باشید . اگر روزی مجبور شوید ، تنها روزتان را با خود سپری کنید ، بهترین حالت تان چطور خواهد بود ؟نسبت به خودتان و تقویت اعتماد به نفستان مسئول باشید . اگر دیگران از شما تمجید نمیکنند ، نگذراید روی شما تاثیر داشته باشند . به خود بگویید که خاص ، فوق العاده و ارزشمند هستید . زمانیکه این چیز ها را در مورد خودتان باور میکنید ، دیگران متوجه درخشش اعتماد به نفستان میشوند و دیگر شروع به گفتن نظر های منفیشان در مورد شما نمیکنند .

ترجمه شده از سایت : wikiHow.com

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید