وبلاگ

چطور کنترل زندگی خود را بدست بگیریم ؟

کنتزل زندگی خود را بدست بگیرید

زمانیکه احساس میکنید که دیگر نمیتوانید زندگی و اهداف خود را کنترل کنید ، زندگی شروع به کنترل کردن شما میکند . زمانیکه روی کارهایتان تمرکز ندارید ، روی این موضوع تمرکز میکنید که دیگران چگونه شما را میبینند و چه توقعی از شما دارند . با نوشتن وظایف روزانه و تجدید نظر در مولفه های اصلی سبک زندگیتان ، میتوانید تمرکز مورد نیازتان را پیدا کرده و آن را حفظ کنید .

سعی کنید متوجه شوید که چه چیزی باعث شده است که شما در همان مکان اول تمرکز خود را از دست دهید .

اغلب افراد تمرکز خود را از دست میدهند به این علت که یا خیلی سخت کار میکنند و یا به اندازه ی کافی سخت کار نمیکنند . وقتی متوجه میشوید که چه چیزی باعث شده است که آنگونه عمل کنید و تمرکز خود را از دست دهید ، میتوانید طبق همین بررسی ، واکنش نشان دهید . به خاطر داشته باشید مثلا چرا در هنگام خواندن این مقاله متمرکز نیستید . شما خودتان بهتر از همه میتوانید تشخیص دهید .

افکار خود را سازماندهی کنید .

شما نمیتوانید از آنچه که انجام میدهید ، سر در بیارید تا زمانیکه افکار خود را سازماندهی کنید . به اهداف خود فکر کنید . خیلی روشن و آگاه باشید در مورد مشخص کردن هدفتان . در هنگام سازماندهی افکار خود ، به چیز های بزرگی فکر کنید.تصمیم بگیرید چه از نظر جسمی و یا عاطفی میخواهید به کجا بروید . اما سعی کنید هدفی محکم و ملموس مانند کار یا زندگی در یک مکان خاص داشته باشید .با این وجود اطمینان حاصل کنید که این هدفی معقول است .

هدف خود را از انجام کارهایی که میکنید ، بدانید .

به طور مثال اگر میخواهید جایی مشغول به کار شوید ، چرایی آن را بدانید . آیا بخاطر پول ، خوشحالی و یا بخاطر دیگران است؟ شما نمیتوانید متمرکز شوید مگر اینکه دقیقا بدانید که چرا آن را انجام میدهید . اگر هدفی را برای خود تنظیم کرده اید به دلیل اینکه کسی را نا امید نکرده باشید و یا به کسی صدمه نزده باشید ، در مورد این هدفتان تجدید نظر کنید. انجام کاری به دلیل اینکه میخواهید از صدمه زدن به دیگران جلوگیری کرده باشید ، انرژی شما را هدر میدهد. در بعضی موارد شما باید آنچه که برای شما مهمتر است را انجام دهید نه اینکه برای دیگران اهمیت داشته باشد .

به دیگران این اجازه را بدهید که بعضی کارها را برای شما انجام دهند .

روی تمام کارهایی که میخواهید انجام دهید ، فکر کنید و بدانید که شما توانایی انجام همه ی کار ها را ندارید و به کمک دیگران نیز نیاز دارید . برخی کارها وجود دارند که دیگران میتوانند داوطلبانه آنان را برای شما انجام دهند . اگر شما نیاز به کمک دیگران داشتید ، براحتی از آنان میتوانید تقاضای کمک کنید .اگر آنها متوجه شوند که شما به آنها ایمان دارید و آنها را توانمند میبینید ،پا به پای شما قرار میگیرند و به شما کمک میکنند.

مرتبا اطمینان حاصل کنید که اولویت های خود را می دانید .

تشخیص دهید که چه چیزی بیشتر از همه به شما برای رسیدن به هدفتان کمک میکند . هر روز مدتی را برای خود کنار بگذارید وبه بررسی اینکه چه چیزی برای موفقیت شما اهمیت دارد ، بنشینید . همیشه توقف کنید و از خود سوال کنید که آیا این کاری را که انجام میدهید  مهم است یا نه . هیچ وقت فراموش نکنید که چرا شما در حال انجام یک کار مشخصی هستید . در غیر این صورت تمرکز خود را ازدست میدهید .

به بررسی خود بپردازید و از حواس پرتی هایتان نهراسید .

اگر شما خیلی به خودتان فشار بیاورید و مدام کار کنید ، در نهایت خسته خواهید شد و تمرکز خود را ازدست خواهید داد . مقاومت نکنید در برابر اینکه یک شب و یا دوشب خود را با دوستان بگذرانید. این را به یک عادت تبدیل نکنید بلکه بگذراید گاه به گاهی برای شما اتفاق بیافتد و استراحتی به خود داشته باشید . اگر دائما مشغول به کار هستید ، نمیتوانید به خود اجازه دهید که خلاقیت شما شکوفا شود .

هراسی از پذیرفتن نصیحت از دیگران نداشته باشید .

گاهی به دوست و یا اعضای خانواده ی خود بگویید که چه کاری برای شما دشوار است .نه تنها ممکن است ایده های خوبی از آنان بگیرید ، بلکه در یک فضای خلاق قرار میگیرید. صحبت کنید . با صحبت کردن شما به خودتان این امکان را میدهید که بتوانید افکار خود را در مورد یک پروژه بیان کنید و ایده های کاملا جالب و جدیدی را ارائه دهید.

منبع : wikiHow.com 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید