چگونه خودمون رو هنگام مشکلات کنترل کنیم؟

راهکار های تاثیر گذار جهت کنترل خشم

چگونه اعتماد به نفس خودمون رو افزایش بدیم و در شرایط مختلف زندگی بتونیم مشکلاتمون رو کنترل کنیم. امروزه حرف دیگران خیلی برامون مهمه و خیلی از کارها رو بخاطر حرف مردم انجام نمیدیم. در روان شناسی این مسئله با هنوان سخت رویی مطرح میشه ، یکی از مباحث مهم در روانشناسی مثبت گرا که خیلی هم مورد توجه واقع شده سخت رویی هست. این اصطلاح بیشتر برای افرادی به کار برده میشه که در برابر فشار روانی مقاوم تر هستند و نسبت به بقیه کمتر دچار بیماری می شوند ، افرادی که دارای این ویژگی هستند معمولا کنترل بیشتری روی زندگی خودشون دارند و نسبت به کارهایی که انجام میدهند تعلق خاطر بیشتری دارند.
تحقیقات نشان میدهد نشانگر پیوندی نه تنها بین سخت رویی و بیماری بلکه بین سخت رویی و طول عمر نیز هست ؛ بنابراین داشتن این ویژگی ما را در مقابل بیماری ها مقاوم میکند بلکه افزایش طول عمر را نیز به دنبال دارد.افرادی که ویژگی سخت رویی را دارند دارای این ۳ ویژگی هستند :
۱-تعهد: به معنای توانایی درگیر شدن عمیق با فعالیت ها و کارهای زندگی است.

۲- کنترل: شخص به این مسئله معتقد باشد که میتواند بر روی اتفاقات زندگی خود کنترل داشته باشد و روی آن ها اثر گذار باشد.

۳-چالش: به این معناست که شخص میتواند علی رغم تغییراتی که در زندگی با آنها مقابل میشود به رشد خود ادامه دهد.

اگر میخواهید این توانایی ها رو در خودتون افزایش بدین به این موارد توجه کنید:
– شناخت این موضوع که استرس یک بخشی از زندگی است و این روش بهترین عملکرد نسبت به مسائل است ، نه اینکه سعی کنیم با عصبانیت و پرخاشگری با این موقعیت ها مقابله کنیم.
– شناخت و پرورش مهارت ها و استعدادهای چندگانه
– درک این موضوع که همه در زندگی روزمره شان استرس را تجربه میکنند، اما واکنش هرکدام از انسان ها در موقعیت های مختلف متفاوت خواهد بود به عنوان مثال برخی واکنش های جسمانی و برخی واکنش های شناختی و روانی از خودت نشان میدهند.
-استفاده از تجربه های مثبت و اثر گذار با دوستان و آشنایان در برخورد با موقعیت های استرس زا از دیگر فواید سخت رویی می باشد.
– بدست آوردن مهارت در جهت کنترل و مدیریت هیجان و کنترل علائم جسمانی از جمله مشخصه های اصلی سخت رویی است.

منبع: پرسش و پاسخ های عمومی مشاوره اعتماد به نفس مرکز مشاوره تبیان

مقالات مرتبط

پاسخ