وبلاگ

چگونه کودکانی شاد تربیت کنیم؟

چگونه کودکانی شاد تربیت کنیم

تربیت کردن کودکان شاد ، سالم و با اعتماد به نفس بسیار دشوارتر از آن چیزی است که فکر میکنید . بریان تریسی سالهای بسیار زیادیست که به مطالعه ی این موضوع پرداخته است و حتی برنامه ها و سخنرانی های زیادی را نیز در این مورد داشته است . روش های تعریف شده ای وجود دارند که والدین در تعامل با فرزندانشان باید به آنان توجه کنند زیرا بدون شک تاثیر بزرگی در موفقیت آینده ی فرزندانشان خواهد داشت . در ادامه به برخی از مهمترین آنان میپردازیم

1_ قوانینی را برای فرزندان خود ایجاد کنید

برای داشتن فرزندانی سالم و شاد ، اولین کاری که باید انجام بدهید این است که قوانینی را برای آنان ایجاد کنید زیرا آنها نیازمند این قوانین هستند .شما به عنوان یک پدر و یا مادر به دنبال ایجاد نظم ، ارتباط برقرار کردن با فرزند خود و حرف شنوی او هستید بدون اینکه مادر و یا پدری دیکتاتوربه نظر برسید . شاید شما متوجه نباشید اما فرزندانتان در واقع خواستار این قوانین هستند و از شما توقع محبت ، توجه و آموزش را دارند. بعضی از والدین این اشتباه را میکنند که سعی میکنند با فرزندان خود دوست شوند و یا از ترس اینکه فرزندانشان ناراحت شوند ، چارچوبی از قوانین سرسختانه و محکم را ایجاد نمیکنند.

2_ به فرزندانتان قدرت تصمیم گیری بدهید

وقتی فرزندانتان بدانند برای هر عملی که انجام میدهند چه پاداش و مجازات هایی دارند ، قدرت تصمیم گیری را پیدا میکنند و مسعولیت کارهای خود را به گردن میگیرند . آنها به راهنمایی و مراقبت شما احتیاج دارند و شما خواستار حرف شنوی و پیروی آنان از قوانین هستید .

3_ به فرزندانتان حرف های مثبت بزنید .

روشی که شما با کودکانتان صحبت میکنید به تنهایی یکی از عوامل موثر در شکل گیری شخصیت و اعتماد به نفس آنان میباشد . اساس اعتماد به نفس عزت نفس است . تعریف عزت نفس برمیگردد به این موضوع که شما به چه میزان خود را دوست داشته و احترام برای خود قائل میشوید . زمانی که کودکانتان در حال بزرگ شدن هستند ، هیچ دیدگاه و نظری درباره ی محیط اطراف خود ندارند و به دنبال الگویی برای تقلید میباشند که معمولا این الگو را از اطرافیان خود میگیرند . در نتیجه نحوه ی برخورد شما با آنان حائز اهمیت میشود .

هیچگاه فرزندانتان را تحقیرو یا سرزنش نکنید . همواره به آنان حرف های مثبت بزنید مثلا تو چقدر فوق العاده و باهوش هستی .زمانی که مشکل دارند، سعی کنید آنها را درک کنید .

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید