وبلاگ

9 نکته برای یادگیری سریعتر زبان انگلیسی (نکته اول)

تتابایت

مشکل اساسی بسیاری از زبان آموزان که طی سال های اخیر با آن مواجه بوده ام از دست دادن انگیزه است، زبان آموز انتظار دارد بعد از مدتی که دوره یادگیری اش می گذرد به سرعت نتایج ملموسی را در خود ببیند، به همین دلیل بسیاری از زبان آموزان پس از مدتی که یادگیری شان می گذرد ناامید شده و دست از تلاش برمیدارند، در این زمینه شخصا در تمام کلاس های آموزشی خودم که مهارت محور برگزار می شوند به زبان آموزانم توصیه میکنم که کتاب “اثر مرکب” از دارن هاردی را مطالعه کنند، در این کتاب به خوبی با روند نتیجه گرفتن و زمان دیدن نتایج حاصل از تلاش هایشان آشنا می شوند، با این حال همیشه روش هایی را تاکید میکنم که با استفاده از آنها می توانند سرعت یادگیری شان افزایش داده و نتایج را زودتر ببینند. این روش ها کاملا علمی بوده و حاصل مطالعات و آزمایشات سالهای اخیر می باشند. پس با این بلاگ همراه باشید، امیدوارم که برایتان مفید باشد.

1- نیروی چرایی؟ یک دلیل بسیار محکم برای یادگیری زبان پیدا کنید!
قبل از اینکه سراغ منابع یادگیری زبان بروید، به خودتان فکر کنید، این مهم ترین قدم در یادگیری می باشد، چرا می خواهید زبان را یاد بگیرید؟ زمانی که این سوال را از زبان آموزانم میپرسم معمولا با این پاسخ ها روبرو میشوم:
– چون زبان دوست دارم!
– نمی دانم!
– چون دوستانم می خوانند!
– زبان می خوانم تا وقتم پر شود!
– چون میدانم یک زمانی به زبان نیاز پیدا خواهم کرد!

و پاسخ هایی مشابه، ولی این ها دلایل محکمی برای یادگیری زبان نخواهند بود، همین حالا یک کاغذ بردارید و تمام دلایل و چرایی های ممکن فکر کنید و آنها را یادداشت کنید، دلیل یادگیری زبان باید آنقدر قوی و محکم باشد که زمانی که به آن فکر میکنید تمام وجودتان سرشار از انرژی و انگیزه شود! برای درک بهتر این موضوع به مثالی که دارن هاردی در کتاب “رها سازی قدرت درونی” استفاده کرده است توجه نمایید:

اگر یک تخته‏‌ی چوب را بگذارم این‏جا روی زمین و شما طول تخته را راه بروید، 20 دلار به شما می‏‌دهم. این کار را می‌‏کنید؟

البته که می‌‏کنید. برای 20 دلار آسان است. ولی اگر همان تخته را بگیرم و بین دو ساختمان 100 طبقه پُلش کنم چه؟ باد هم می‏وزد و پرنده‌‏ها هم آن بالایند. اگر بگویم 20 دلار به شما می‌‏دهم، حاضرید از آن تخته‌‏چوب که بالای برج است، رد شوید؟ احتمالاً نگاهم می‏‌کنید و می‏‌گویید: هرگز!

اما اگر فرزندتان در ساختمان آن طرف پل در ساختمان باشد و ساختمان آتش گرفته باشد چه؟ آتش همین‏طور پیش‏روی می‏‌کند. اگر آن‏جا نروید، قطعاً در آتش‏سوزی کشته می‌‏شود. آیا از تخته رد می‏‌شوید تا نجاتش دهید؟ قطعاً جواب‏تان صراحتاً مثبت است. چه 20 دلار باشد و چه نباشد، دیگر پول مهم نیست!

چطور اولین باری که پرسیدم از بالای برج رد می‏‌شوید، جواب‏تان «نه» بود؟ گفتید «هرگز» اما دومین بار، حتی مکث هم نکردید. ریسک و خطرش یکسان بود. چه چیزی عوض شد؟چرایی شما تغییر کرد. دلیل‏تان برای این کار عوض شد. می‏‌بینید، وقتی دلیل به اندازه‌‏ی کافی بزرگ باشد، حاضر می‏‌شوید هر کاری را هر قدر هم خطرناک باشد، انجام دهید، دیگر انگیزه کافی برای انجام آن کار خواهید داشت حتی اگر انجام آن خطراتی برایتان به همراه داشته باشد!

این قدرت چرایی است، پس همین حالا دست به قلم شوید و این چرایی را پیدا کنید! ما 8 نکته دیگر را برای یادگیری سریعتر زبان انگلیسی (یا هرچیز دیگری) یاد میگیرید، ولی اگر دلیل محکمی برای یادگیری نداشته باشید، ممکن است در هرجایی از روند یادگیری، انگیزه خود را از دست بدهید.

تکلیف اول: یک قلم و کاغذ بردار، یا یک فایل جدید در کامپیوتر یا گوشی همراه خودت ایجاد کن، خوب فکر کن و تمام دلایل ممکن برای یادگیری زبان انگلیسی را بنویس! هر زمان که انگیزه ات برای یادگیری کم شد، سراغ این نوشته بیا و همه ی آنها را مرور کن! بنویس تا اتفاق بیوفتد.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید